Kas kaiš manam vēderam?

Dažādi gremošanas traucējumi ir novērojami kā pieaugušajiem, tā bērniem. Teju ikviens no mums ir izjutis caureju, gāzu veidošanos, vēdera uzpūšanos vai aizcietējumu. No gremošanas traucējumiem, kas saistīti ar nepareizu uzturu, var izvairīties, izvēloties sev piemērotu diētu.

Gremošanas traucējumiem var būt dažādi cēloņi

Vēdera darbības traucējumus var izraisīt dažādi apstākļi: grūti sagremojams ēdiens, laktozes nepanesība, celiakija, paaugstināta jutība pret kādu pārtikas produktu un vīrusu izraisītas zarnu trakta infekcijas jeb vēdera vīrusi. Ja netiek atrasts konkrēts gremošanas traucējumu cēlonis, tiek runāts par funkcionāliem gremošanas traucējumiem. Spēcīgu vai ilgstošu vēdersāpju gadījumā noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu to iemeslus.

Laktozes nepanesība

Ja gremošanas traucējumi ir saistīti ar laktozes nepanesību, šai problēmai ir risinājums. Valio produktu klāstā atrodami dažādi laktozi nesaturoši produkti, tāpat laktozi nesatur arī visi nogatavinātie sieri.

Celiakija

Dažkārt caurejas cēlonis var būt celiakija. Tā ir slimība, ar kuru var cīnīties, piekopjot ļoti pārdomātu diētu. Izvēloties pārtikas produktus, ir jāseko, lai tie nesaturētu graudaugos esošo glutēnu.

Celiakija ir slimība, kas var radīt tievās zarnas bojājumus vēl pirms tās atklāšanas vai ārstēšanas uzsākšanas, kā rezultātā zarnu trakts vairs nespēj ražot laktozi šķeļošo fermentu - laktāzi. Celiakijas slimniekiem ieteicams uzturā lietot laktozi nesaturošus produktus, jo īpaši sākuma posmā pēc slimības atklāšanas, līdz zarnu sieniņu virsma sadzīst un atjaunojas laktāzes veidošanās.

Pārtikas alerģija

Dažkārt gremošanas trakta traucējumus izraisa pārtikas alerģijas, kas biežāk novērojama bērniem. Tomēr retos gadījumos nepieciešams pilnībā izvairīties no saskares ar alerģiju izraisošo produktu. Tieši pretēji, pastāvīga saskare ar šo produktu ir pat ieteicama, jo tās rezultātā lielākoties uzlabojas organisma spēja pieņemt alerģijas izraisītāju.

Vēdera vīruss

Viens no samērā biežiem caurejas vai vemšanas izraisītājiem ir kāds no vēdera vīrusiem. Inficēšanās parasti notiek ar netīru roku vai pārtikas starpniecību. Simptomi parasti pazūd bez īpašas ārstēšanas dažu dienu laikā. Caurejas un vemšanas gadījumā vissvarīgākais ir nodrošināt pietiekamu šķidruma un sāļu uzņemšanu.

Funkcionālie gremošanas traucējumi

Viens no izplatītākajiem vēdera problēmu iemesliem ir funkcionālie gremošanas traucējumi, kas izpaužas kā vēdera uzpūšanās, kuņģa sāpes, gāzu veidošanās, caureja vai aizcietējums. To rašanās iemesli nav zināmi, taču simptomus var mazināt, izvairoties no problēmu radošo produktu un dzērienu lietošanas uzturā, ievērojot stingru ēšanas režīmu, pievēršot uzmanību stresu izraisošo faktoru novēršanai un pietiekami kustoties.