9/6/2018

Võru siera ražotne svin 50 gadu jubileju

2018. gadā leģendārā igauņu siera ražotne Võru Juust atzīmē savu jubileju. Siers Atleet, kas ir viens no Igaunijā iecienītākajiem sieriem, jau 30 gadus tiek ražots rūpnīcā, kas pusgadsimtu atpakaļ tika atvērta kā modernākā siera rūpnīca toreizējā Padomju Savienībā.

Pēc Valio Eesti AS izpilddirektora Maido Solovjova teiktā, Võru Juust vienmēr ir spējusi būt dažus soļus priekšā savam laikam, un tas ir palīdzējis izdzīvot pat visgrūtākajos brīžos.

“Cilvēki, kuri plānoja ražotni, mudināja visus domāt plaši un tālredzīgi, tādēļ arī Maskava par šo plānu bija sajūsmā. Rūpnīca tika iekļauta īpaši svarīgo objektu sarakstā, kas nozīmēja to, ka piegādātājiem bija pienākums Võru siera ražotnes celtniecībai nepieciešamo aprīkojumu nogādāt prioritārā kārtā,” stāsta Solovjovs.

Pēc Valio Eesti AS izpilddirektora teiktā, fakts, ka ražotne bija tik moderna un ar lielu kapacitāti, palīdzēja izbēgt no ražotnes slēgšanas pēc neatkarības atgūšanas, pēc Krievijas krīzes 1998. gadā un pēc Krievijas eksporta ierobežojumiem dažus gadus atpakaļ. “Mēs vienmēr esam spējuši rast jaunu ražošanas virzienu, kas paver durvis investīcijām, izved ražotni no grūtībām un palīdz augt,” viņš skaidro.

Par godu jubilejai Valio Eesti AS ar siera mīļotājiem dalās aizraujošos faktos par ražotnes vēsturi un mūsdienām:

  • Līdz 1984. gadam siers tika gatavots 15 kg rituļos, ko vajadzēja ievietot 30 kg veidnēs un ar rokām pacelt augstās presēs. Siera ražošanas pīķa sezonā ražotnes darbiniekiem šajā fiziski smagajā darbā palīdzēja militārpersonas.
  • Daudzi cilvēki, kas dzimuši padomju laikos, atceras, ka senāk siera iekšpusē bija plastmasas cipari, kas norādīja uz siera partiju. Kad rūpnīca 1984. gadā saņēma pirmo mehanizēto un automatizēto siera līniju, partiju numurus uz siera blokiem sāka zīmogot. Pateicoties jaunajām līnijām, tirgū nonāca arī iemīļotais siers Atleet.
  • Pirms Padomju Savienības sabrukuma inflācija samazināja rubļa vērtību līdz neesamībai, tāpēc preces bieži pārdeva ar bartera starpniecību: gludekļi, putekļsūcēji, televizori, veļas mazgājamās mašīnas un pat automašīnas no Togliatti ražotnes tika saņemtas no Krievijas.
  • Võru siera ražotne 1992. gadā nonāca lielās ekonomiskās grūtībās un gandrīz uz pusgadu slēdza savu darbību. Lai segtu lielos parādus piensaimniekiem un citiem partneriem, naudas vietā tika piedāvāts siers, kas noliktavās stāvēja lielās kaudzēs. Daudzi no partneriem labprāt izmantoja šo iespēju. Neskatoties uz visu, Valio beidzot likvidēja visus parādus - pēdējais rēķins pirms privatizācijas partneriem tika apmaksāts 1996. gadā.
  • Siers Valio Forte bija 2008. gada Pekinas Olimpisko spēļu oficiālais siers. Tā kā Ķīnā piena rūpniecība neeksistē, ķīnieši organizēja starptautisku konkursu, lai atrastu Olimpisko sieru. Kopā ar citiem sieriem Valio Somija uz konkursu nosūtīja arī mūsu Forte, kas pārspēja simtiem citus sierus.
  • Võru ražotais siers Lacey Swiss 2011. gadā tika iekļauts populārākā ASV mazumtirdzniecības tīkla Walmart sortimentā, kas nozīmē arī to, ka Võru Juust tika veikts Walmart audits ar nedaudz aizraujošākiem papildus jautājumiem nekā ierastajās ražošanas un higiēnas pārbaudēs. Proti, Võru komandai bija jāziņo par to, kā rūpnīcā tiek pārvaldīti terorisma draudi.

Kamēr padomju laikos Võru Juust galvenais eksporta tirgus bija Krievija un citas savienības federācijas, Republikas pirmsākumos arī dažas Rietumeiropas valstis, eiro sertifikāts, kas iegūts pēc rūpnīcas atjaunošanas 2000. gada sākumā, pavēra durvis uz lielu daļu no ES valstīm. Šobrīd Võru siers tiek pārdots 26 valstīs trīs kontinentos. Negaidītas tikšanās ar igauņu Võru sieru var notikt veikalos ASV, Kanādā, Maltā, Itālijā, Francijā, Grieķijā, Turcijā, Izraēlā, Uzbekistānā un pat Dienvidāfrikas Republikā.

Valio Eesti AS ir lielākais svaigpiena iepircējs Igaunijā, un teju puse no ikdienas 600 tonnu piena krājumiem tiek izmantota siera gatavošanai Võru ražotnē. Šobrīd Võru Juust produktu portfelī ir 272 iespaidīgi produkti, no kuriem lielākais apgrozījums ir Valio eksporta flagmanim Forte un igauņu favorītam Atleet.

Võru siera ražotnes darbinieki vienmēr izcēlušies ar neatlaidību un centību. Piektā daļa no šodienas 179 darbiniekiem uzņēmumā strādā ilgāk nekā 30 gadus. Võru Juust pieredzējušākais komandas biedrs rūpnīcā nostrādājis ilgāk par 45 gadiem.