7/10/2019

Valio ieradīsies Igaunijā pirmās piena automašīnas, kas darbojas ar saspiestu gāzi

Valio šoruden iepazīstinās ar pirmo piena automašīnu, kas darbosies ar videi draudzīgu degvielu - saspiestu gāzi.

“Plānojam aizstāt savas piena mašīnas ar ilgtspējīgākām alternatīvām, lai veicinātu zaļāku ražošanu. Jaunās piena mašīnas dīzeļdegvielas vietā izmantos gan dabas, gan zaļo gāzi,” stāsta Valio Eesti AS izpilddirektors Maido Solovjovs.

Piena mašīna, kas šogad tiks pievienota autoparkam, izmantos dabasgāzi + degvielu, proti, dabasgāzes un vietējās zaļās gāzes kombināciju. Zaļā gāze pēc savas būtības ir simtprocentīga vietējā atjaunojamā degviela, ko ražo no bioloģiski noārdāmiem atkritumiem, notekūdeņiem, notekūdeņu dūņām, lauksaimniecības atkritumiem un biomasas.

Pēc Solovjova teiktā, videi draudzīgākas degvielas izmantošana ievērojami samazinās uzņēmuma oglekļa pēdu.

“Valio piena mašīnas kopumā nobrauc teju 1,6 miljonus kilometru gadā, un ar videi draudzīgākas dabasgāzes + degvielas palīdzību mēs jau varam samazināt atmosfērā emitēto oglekļa dioksīda daudzumu par vairāk nekā 350 tonnām gadā. Ja nākotnē pāriesim tikai uz zaļo gāzi, tad gaisā emitētais oglekļa dioksīda daudzums praktiski būs tuvs nullei,” skaidro uzņēmuma izpilddirektors.

Vienlaikus viņš norādīja, ka gāzes izmantošanai ir arī negatīvās puses. “Dabasgāze ir lēta, bet gāzes automašīnas nobraukuma distance ir aptuveni uz pusi mazāka nekā šī brīža 1000 kilometri. Tas nozīmē, ka piena mašīnas jāuzpilda vairākas reizes dienā, kas joprojām ir sarežģīti ar esošo gāzes uzpildes staciju tīklu,” skaidro Maido Solovjovs.