3/10/2022

Šogad jogurtiem netiks uzlikti 4 miljoni plastmasas vāciņu

Saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu Igaunijā līdz 2026. gadam ir būtiski jāsamazina vienreizlietojamā pārtikas iepakojuma izmantošana. Lai pakāpeniski mazinātu plastmasas izmantošanu, Valio Eesti AS ražotnē 4 miljoniem jogurta glāzīšu šogad netiks uzlikti plastmasas vāciņi, tādējādi kopumā ietaupot 9,6 tonnas plastmasas.

Šī gada lielā mēroga plastmasas vāciņu izmantošanas samazināšana ir pavērsiens plašākā rīcības plānā, turpinot Valio projektu, kas tika uzsākts 2020. gadā ar jogurtu sēriju lielajās glāzītēs, kas pirmoreiz tika izlaista bez papildu plastmasas vāciņa, un šai sērijai sekojošajai pilotprogrammai, kā ietvaros tika izmēģināti atkārtoti izmantojami silikona vāciņi. Šogad jogurtiem netiks uzlikti 4 miljoni plastmasas vāciņu, tādējādi ietaupot teju 10 tonnas plastmasas.

Kā norāda Valio Eesti AS mārketinga un produktu attīstības direktore Nele Jõemaa, videi draudzīgas inovācijas Valio Eesti darbībā ir ikdienišķas jau ilgu laiku. “Mēs nepārprotami jūtam, ka patērētāji vēlas pārmaiņas, gaidot videi draudzīgākas alternatīvas. Vienlaikus praktiskā pieredze liecina, ka šobrīd ne visi patērētāji ir patiesi gatavi pārmaiņām,” saka Jõemaa.

Viņa skaidro, ka piena produkti lielākā iepakojumā (piemēram, jogurts 350 g glāzītē) parasti ir daudzums, ko cilvēks nevar apēst uzreiz. Tomēr, lai to uzglabātu ledusskapī līdz nākamajai ēdienreizei, daudziem patērētājiem joprojām ir svarīgi, lai glāzītei būtu vāciņš. “Pērn, sadarbojoties ar patērētājiem, pārbaudījām, vai iespējams kompromiss, piedāvājot iegādāties jogurtu bez plastmasas vāciņa, bet ar atkārtoti izmantojamu silikona vāciņu. Šī iniciatīva tika ļoti atzinīgi novērtēta, un paralēli plastmasas izmantošanas samazināšanai plānojam arī šogad turpināt piedāvāt atkārtoti lietojamos vāciņus,” stāsta Jõemaa.

Pēc Jõemaa teiktā, atkārtoti lietojamais silikona vāciņš palīdz pagarināt jau atvērta produkta uzglabāšanas laiku, tādējādi būtiski samazinot pārtikas atkritumus. Turklāt tādā veidā jau atvērtus produktus iespējams paņemt līdzi.

Veikalu plauktos no šī gada janvāra teju visiem Alma un Gefilus jogurtiem lielajās glāzītēs nav pievienots papildus plastmasas vāciņš.