11/7/2018

Ott Kiivikas skaidro! Kā orientēties proteīna piena produktu pasaulē?

Veikalu plauktos arvien lielāku popularitāti gūst dažādi olbaltumvielām bagāti piena produkti, kuru plašā izvēle ir acīmredzama. Ott Kiivikas, viens no Valio PROfeel proteīna produktu sērijas autoriem, kultūrists un fitnesa eksperts, dalās padomos, kā orientēties šajā bagātīgajā produktu izvēlē.

Noskaidro savas olbaltumvielu vajadzības

Izvēloties piena produktus, kas bagāti ar olbaltumvielām, ir svarīgi sākumā noskaidrot savas ikdienas vajadzības pēc olbaltumvielām. Tas atkarīgs no tā, cik fiziski aktīvs ir cilvēks - jo vairāk viņš vingro un vēlas veidot muskuļu masu, jo vairāk olbaltumvielu viņa ķermenim nepieciešams.

“Tālāk svarīgi noskaidrot, cik daudz olbaltumvielu organisms spēj uzņemt vienā reizē. Sievietēm parasti ieteicams vienā ēdienreizē uzņemt 20-30 g olbaltumvielu, bet vīriešiem 30-40 g. Ieteicamo dienas devu var aprēķināt pēc vienkāršas formulas - neaktīvam cilvēkam nepieciešami 0,6-0,8 g uz vienu kilogramu ķermeņa svara, sportistam 1,3-1,7 g, bet muskuļu masas veidošanai tie ir 2-2,5 g. Saskaņā ar fitnesa eksperta teikto, ir zināms, ka patiesībā vidusmēra cilvēks no pārtikas saņem uz pusi mazāk olbaltumvielu, nekā viņa ķermenim būtu nepieciešams, lai trenētos. “Lai paātrinātu atveseļošanos pēc treniņiem un novērstu ievainojumu risku, jāsāk apzinīgāk uzņemt olbaltumvielas,” saka Kiivikas. Vienlaikus nevajadzētu pārspīlēt ar olbaltumvielām bagātiem piena produktiem, bet tos lietot atbilstoši savam enerģijas patēriņam.

Izvēlies kā veselīgu uzkodu

Piena produkti ar augstu olbaltumvielu saturu ir piemēroti, lai aizstātu vieglāku maltīti vai kā veselīga uzkoda cilvēkiem, kas seko līdzi savam uzturam. Piena produkti bez pievienota cukura, tādi kā Valio PROfeel, palīdz uzturēt zemu ogļhidrātu un kaloriju saturu ēdienkartē, vienlaikus uzņemot pareizo daudzumu olbaltumvielu.

“Biezpiena krēmi, kas bagātināti ar olbaltumvielām ir piemēroti mazai pilnvērtīgai maltītei. Izstrādājot Valio PROfeel proteīna biezpiena krēmu sēriju, mēs vēlējāmies, lai tie atbilstu aptuveni vienai ieteicamajai olbaltumvielu devai. Tie nesatur pievienoto cukuru - produktā esošo cukura daudzumu sastāda dabīgais piena cukurs,” stāsta Kiivikas.

Jāatzīmē, ka piena produkti ar paaugstinātu olbaltumvielu saturu var būt ļoti atšķirīgi - daži no tiem var saturēt lielāku kaloriju un ogļhidrātu daudzumu, kas, izvēloties produktu, ir jāizvērtē papildus olbaltumvielu saturam. Tomēr veselīga uzkoda nenozīmē piekāpšanos garšā. Arī citi patērētāji labprāt iegādājas biezpiena krēmus ar paaugstinātu olbaltumvielu saturu. “Līdzās tradicionālajām garšām ir parādījušies biezpiena krēmi ar ogām, piemēram, jaunais Valio PROfeel proteīna biezpiena krēms ar avenēm, kas ātri kļuvis par mīļāko izvēli gan man, gan MyFitness treneriem,” stāsta Ott Kiivikas.

Kultūrists iesaka papildināt biezpiena krēmu ar ogām vai riekstiem, kas satur organismam noderīgas vielas un līdzsvaro uzkodā esošos makroelementus.

Pirms treniņa izvēlies vieglu uzkodu

Maltītei pirms treniņa ir svarīga loma, jo tā nodrošina labu sniegumu un nepieciešamo enerģiju. Tomēr pirms treniņa nebūtu vēlams izvēlēties pārāk sātīgu un treknu ēdienu, kā gremošana prasa ilgu laiku. “Pirms treniņa iederas vieglāki proteīna produkti, piemēram, Valio PROfeel jogurti un jogurta dzērieni, kas ir arī ērti lietošanā. Svarīgi organismam dot olbaltumvielas, bet nepārslogot gremošanas sistēmu,” iesaka fitnesa eksperts.

Pēc treniņa dod priekšroku biezpiena krēmam

Saskaņā ar Ott Kiivikas, piena produkti, kas bagātināti ar olbaltumvielām, ir piemērota izvēle arī pēc treniņa. “Valio PROfeel biezpiena krēmi satur vairāk olbaltumvielu koncentrētā veidā un palīdz muskuļiem atjaunoties pēc fiziskās slodzes,” saka Ott Kiivikas. Pēc treniņa noteikti vajadzētu organismu stimulēt ar dabīgiem ogļhidrātiem, ko var iegūt, piemēram, no augļiem un ogām.