D vitamīns ir iesaistīts kaulaudu attīstībā un palīdz novērst kaulu noārdīšanos un zobu bojāšanos. Tas ir nepieciešams arī imūnsistēmas darbībai un cīņai pret slimībām - pašreizējā vīrusu laikā, domājams, visi saprot tās nepieciešamību! Vitamīns veicina asins recēšanu, muskuļu, kā arī nervu audu darbību. Ir atklāta saikne starp D vitamīna deficītu un dažādām slimībām, piemēram, psoriāzi, sirds un asinsvadu slimībām, daudziem vēža paveidiem un pat depresiju. Ir pierādīts, ka D vitamīnam ir pretdiabēta iedarbība, kas palīdz novērst vienu no visbiežāk sastopamajām hroniskajām slimībām - diabētu.
Šī brīnišķīgā vitamīna galvenie dabīgie avoti ir saule un pārtika. Saules UVB starojuma ietekmē D vitamīnu sintezē cilvēka āda, bet Baltijas trūcīgajā klimatā ar to vien nepietiek - talkā nāk ar vitamīniem bagāta pārtika. “Vēl jo vairāk tāpēc, ka saules iedarbība palielina ādas vēža risku un paātrina mūsu izskata novecošanos. Jūs varat uzkavēties saulē, pakļaujot saulei pusi no ķermeņa virsmas, līdz 30 minūtēm,” uzsver uztura speciāliste Külli Holstinga.
Pēc viņas teiktā, papildus dabīgi pieejamajam D vitamīnam, to var lietot kā uztura bagātinātāju un iekļaut uzturā dažādu funkcionālo produktu veidā, jo ādā sintezētais D vitamīns organismā nesaglabājas ilgstoši. “Lielākajai daļai igauņu D vitamīna līmenis asinīs ir zemāks par ieteicamo. Laikā, kad daudzi no mums strādā mājas birojos un piekopj maz fizisko aktivitāšu ārā, vienlaikus esot lielai imūnsistēmas slodzei, mums noteikti ir nepieciešams D vitamīna papildinājums,” saka eksperte.
Piena produkti ir labs avots
Labs papildus avots ir piena produkti, kas bagātināti ar D vitamīnu. “Tie satur arī lielu daudzumu kalcija, ko organisms labāk absorbē caur D vitamīnu un nodrošina mūsu kaulu veselību un izturību. Turklāt piena produkti satur nepieciešamo tauku daudzumu, kas D vitamīnam ļauj izšķīst un strādāt pie labas veselības,” skaidro Holstinga.
Uztura speciāliste norāda, ka vitamīnam ir īpaši svarīga loma vecāka gadagājuma cilvēku, grūtnieču, barojošu māmiņu, cilvēku ar hroniskām slimībām un bērnu veselības nodrošināšanā. Arī aptaukošanās rada lielāku vajadzību pēc D vitamīna organismā, kā arī tiem, kam veikta svara operācija, D vitamīns ir svarīgs. Cilvēkiem, kuri aktīvi sporto, palielinās muskuļu darbībai nepieciešamais kalcija daudzums, kā arī nepieciešamais D vitamīna daudzums, kas veicina kalcija uzsūkšanos. Cilvēkiem ar osteoporozes, celiakijas vai zarnu slimību diagnozi, kā arī tiem, kuri cieš no dzelzs deficīta anēmijas, D vitamīna līmenis regulāri jāmēra. Pat regulāriem orālās kontracepcijas līdzekļu lietotājiem ieteicams sekot līdzi D vitamīna līmenim.
Šo nostāju apstiprina arī Valio mārketinga un produktu attīstības eksperte Nele Jõemaa, sakot, ka katru rudens periodu var pamanīt ievērojamu funkcionālo piena produktu pārdošanas skaita pieaugumu. “Mūsu veselību veicinošā Gefilus produktu līnija ir bijusi labi pazīstama cilvēku vidū jau daudzus gadus. Lai piedāvātu cilvēkiem vēl lielāku izvēli, šogad sortimentam pievienojām Alma Vita+ jogurta dzērienus bez laktozes, kas bagātināti ar D vitamīnu, labvēlīgajām pienskābes baktērijām un B12 vitamīnu, lai stiprinātu imunitāti. Tā kā jogurta dzērieni nesatur laktozi, tos var lietot arī cilvēki, kas piena produktus ir izslēguši no savas ēdienkartes veselības apsvērumu dēļ,” komentē Jõemaa.
Pēc uztura speciālista domām, bieža slimošana un pastāvīgs nogurums norāda uz D vitamīna trūkumu organismā. “Precīzu priekšstatu par ķermeņa D vitamīna saturu var iegūt ar asins paraugu. Ja dažas reizes nedēļā ēdat termiski neapstrādātas treknas zivis vai iekļaujat diētā piena produktus, kas bagātināti ar D vitamīnu, tas rudens-pavasara periodā sniedz svarīgu atbalstu imūnsistēmai,” saka Holstinga.