3/10/2022

Jaunais piena produktu derīguma termiņa marķējums palīdzēs samazināt pārtikas atkritumus

Pakāpeniski Alma piena produkti pāriet no marķējuma “Izlietot līdz” uz marķējumu “Ieteicams līdz”. Tādā veidā mēs sniedzam ieguldījumu, palīdzot mazināt pārtikas atkritumu apjomu. Kas Tev jāzina par šīm izmaiņām?

Kā izmaiņas palīdzēs samazināt izmestās pārtikas apjomu? Stokholmas Vides institūta 2021. gadā veiktā pētījuma rezultāti atklāja, ka Igaunijas mājsaimniecībās, tirdzniecībā, pārtikas rūpniecībā un ēdināšanā ik gadu rodas teju 167 000 tonnu pārtikas atkritumu. Lielāko atkritumu daļu - 41% jeb 34 000 tonnu - veido mājsaimniecības. Savukārt piena produkti gadā sastāda 4 400 tonnu jeb 220 kravu ēdamas un kvalitatīvas pārtikas.

Patērētāji ir pieraduši, ka svaigajiem produktiem, tostarp pienam un piena produktiem, uz iepakojuma ir norādīts derīguma termiņa marķējums “Izlietot līdz”. Vienlaikus daudzi patērētāji savās pozitīvajās atsauksmēs norāda, ka Alma piena produktus var droši lietot arī vairākas dienas pēc norādītā derīguma termiņa beigām. Un tāpēc jau ilgāku laiku, ņemot vērā ziemeļu kaimiņu piemēru, gatavojamies pāriet uz “Ieteicams līdz” marķējumu, kas precīzāk atbilst reālajai situācijai - mūsdienās praktiski visus piena produktus, ja tie tiek pareizi uzglabāti, var droši lietot arī pēc to derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.

Kas mainīsies patērētājiem un kā informāciju uz iepakojuma pareizi interpretēt? Jaunais marķējums patērētājiem skaidri norādīs, ka līdzšinējais “Izlietot līdz” marķējums ir nomainīts pret “Ieteicams līdz” marķējumu, kas nozīmē, ka produktu var droši lietot arī pēc norādītā derīguma termiņa datuma. Norādītā derīguma termiņa pamatā ir testu rezultāti, kuru gaitā tiek pārbaudītas produkta mikrobioloģiskās, kā arī garšas un smaržas īpašības noteiktajā laika periodā.

Tā tas būtībā ir bijis jau agrāk, taču uz iepakojuma norādītais “Izlietot līdz” marķējums produkta patēriņam nosaka stingras robežas: tas nozīmē, ka pat tad, ja produkts joprojām ir lietojams un ir ticis pareizi uzglabāts neatvērtā iepakojumā, tas pēc šī termiņa beigām tiek izmests atkritumos.

Marķējums “Izlietot līdz” uz iepakojuma norāda realizācijas un lietošanas derīguma termiņu. Šāds marķējums parasti tiek pievienots produktiem, kas ātri bojājas, un raida skaidru signālu, ka šos produktus nedrīkst pārdot vai patērēt pēc šī datuma, jo tie var apdraudēt cilvēku veselību.

Savukārt marķējums “Ieteicams līdz” uz iepakojuma norāda minimālo derīguma termiņu un automātiski nenozīmē to, ka produktu nedrīkst patērēt tūlīt pēc šī termiņa beigām. Produktus ar marķējumu “Ieteicams līdz” drīkst pārdot un patērēt arī pēc šī datuma.

Kā Tu vari palīdzēt, lai piena produkti nenonāktu atkritumos?

  • Piena produkti jāvērtē ne tikai pēc norādītā derīguma termiņa, bet arī pēc šiem trim rādītājiem: smaržas, garšas un konsistences. Ja produktam nav neparastas smaržas vai garšas, un tā konsistence nav mainījusies, to joprojām var droši ēst un izmantot ēdiena gatavošanai arī pēc “Ieteicams līdz” derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma.

  • Saglabā jogurtu svaigu, lietojot atkārtoti izmantojamos vāciņus. Ledusskapī vienlaikus glabājas daudz dažādu pārtikas produktu, tāpēc tajā esošais gaiss nav mikrobioloģiski tīrs, tas piesārņo atvērtos produktus, un tie ātrāk sabojājas. Tāpēc bieži tīriet ledusskapi un, liekot atpakaļ jau atvērtos piena produktus, aizveriet to iepakojumu pēc iespējas hermētiskāk.

  • Daudzi cilvēki pienu glabā plauktā ledusskapja durvīs, bet ledusskapja durvis ir viena no siltākajām vietām visā ledusskapī. Tāpēc pienu un citus pārtikas produktus, kas ātri bojājas, nevajadzētu izvietot ledusskapja durvju plauktos, bet tā vietā dot priekšroku ledusskapja vidusdaļai - tā parasti ir vēsākā.

  • Neatstājiet piena produktus siltā telpā uz ilgu laiku. Jo zemāka temperatūra (proti, zem +6 grādiem), jo lielāka iespēja, ka piena produkts saglabās savu kvalitāti arī pēc derīguma termiņa, kas norādīts uz iepakojuma.

  • Ja piena produktu derīguma termiņš ir pārsniegts vairāk kā dažas dienas, bet tiem nav redzamu bojāšanās pazīmju (nav mainījusies smarža vai konsistence) tos ieteicams izmantot tādas pārtikas gatavošanai, kas saistīta ar karsēšanu - kūkām, sacepumiem, zupām un mērcēm.

  • Ja zini, ka pienu plāno izlietot tuvākajās dienās, veikalā dod priekšroku produktam ar īsāku derīguma termiņu.