11/3/2016

6 noderīgi padomi, kā apvaldīt mokošo kāri pēc saldumiem

Saldu produktu īpatsvara samazināšana ikdienas ēdienkartē var likties kā sarežģīta un apnicīga nodarbe. Tomēr, pēc Valio mārketinga direktores Kristas Kalbinas teiktā, cukura patēriņa ierobežošana no veselības viedokļa ir ļoti apsveicama apņemšanās. Vienlaikus tam nav jāpieiet pārāk radikāli, bet gan jāpatur prātā sabalansēts uzturs un jāveic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu, kas palīdz patērēt uzņemto enerģiju.

Pēc Kalbinas teiktā, Valio Eesti AS ir uzsācis cukura samazināšanas programmu ar mērķi samazināt cukura daudzumu jogurtos, biezpiena krēmos un kefīra dzērienos ar piedevām, lai līdz 2020. gadam tajos iekļautā baltā cukura daudzums būtu par 30% mazāks, nekā tas ir šodien. “Tomēr, ja cilvēki nesamazinās cukura patēriņu un nepalielinās fiziskās aktivitātes līmeni mājās, darbā un brīvajā laikā, pārtikas ražotāju centieni nebūs efektīvi,” stāsta Kalbina.

Lai uzsāktu apvaldīt kāri pēc saldumiem, pēc Kalbinas vārdiem, ir svarīgi saprast, kāda ir atšķirība starp pievienoto un dabīgo cukuru. Dabīgā veidā iegūtiem cukuriem, piemēram, fruktozei (augļos), laktozei (pienā) un maltozei (graudaugos) piemīt enerģētiskā vērtība, tomēr cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu nav jāsatraucas par to patēriņu. Pievienotais, jeb baltais cukurs toties ir rūpnieciski ražots pārtikas produkts, kas dabā nav sastopams. No tā patērēšanas lielos daudzumos vajadzētu atturēties.

Valio mārketinga direktore sniedz sešus noderīgus padomus, kā ar maziem soļiem samazināt savu ikdienas cukura patēriņu un tādējādi piekopt veselīgāku dzīvesveidu:

1. Veiciet fiziskās aktivitātes

Fiziskās aktivitātes ne tikai palīdz patērēt uzņemto enerģiju, bet arī piedāvā iespēju savu laiku pavadīt lietderīgi un patīkami. “Jo vairāk laika pavadām kustoties, jo mazāk laika vakaros veltām, lai sēdētu pie TV un ēstu saldumus. Aktīvs dzīvesveids nenozīmē stundām ilgus treniņus sporta zālē - pietiek arī ar regulārām pusstundu ilgām pastaigām svaigā gaisā,” saka Valio pārstāve.

2. Iekļaujiet savā ēdienkartē olbaltumvielas

Olbaltumvielas palīdz paātrināt mūsu vielmaiņu, paaugstināt enerģijas līmeni un stabilizēt glikozes līmeni asinīs. Turklāt tās rada ilgāku sāta sajūtu un tādējādi novērš domas no saldumiem. “Ja rodas kāre pēc našķa, labāk sniegties pēc olbaltumvielām bagāta biezpiena krēma vai grieķu jogurta, īpaši, ja tas ir bez piedevām. Ja garšas kārpiņas prasa ko vairāk, kā piedevu iesaku izraudzīties svaigas ogas vai sasmalcinātas mandeles,” ieteikumos dalās Valio mārketinga direktore Krista Kalbina.

3. Pagatavojiet sev gardu tēju

Ja jūtat, ka tuvojas kāre pēc saldumiem, pagatavojiet sev vienu spēcinošu tējas tasi. Piparmētru, ingvera, indiešu pikantā tēja vai Chai savu īpatnējo garšas īpašību dēļ ir ļoti piemērotas, lai mazinātu kāri pēc saldumiem. “Lai pastiprinātu saldumu, tējai var pievienot karoti medus (kas arī ir bagāts ar cukuru, tomēr tā priekšrocība ir dabīgā cukura izcelsme). No baltā cukura pievienošanas tējai gan vajadzētu izvairīties,” piemetina Krista Kalbina.

4. Patērējiet vairāk omega-3 taukskābes un B3 vitamīnu

Pēc Kalbinas teiktā, uztura speciālisti ir apstiprinājuši, ka dažu uzturvielu trūkums organismā var palielināt kāri pēc saldumiem, tādēļ svarīgi uzturā lietot sabalansētu un daudzveidīgu pārtiku. Omega-3 taukskābes paaugstina šūnu jutību pret insulīnu un pasargā no diabēta. Daži vitamīni, piemēram, B3 vitamīns un magnijs var pat kontrolēt cukura līmeni asinīs.

5. Ēdiet regulāri

Cilvēkiem, kuri ēd neregulāri, ir zems cukura līmenis asinīs, viņi ir izsalkuši, un kāre pēc saldumiem pieaug. “Vienkāršs risinājums - ar kritisku aci pārskatīt savas ēdienreizes. Ieteicams ēst trīs reizes dienā, un starp ēdienreizēm var iekļaut divas uzkodas,” stāsta Valio mārketinga direktore.

6. Guliet pietiekami daudz

Nepietiekams miegs arī palielina ēstgribu. Jo īsāks miega laiks, jo kārdinošāki kļūst visi iespējamie neveselīgie našķi. “Ķermenis ir izsmelts, un tam ir nepieciešams tūlītējs uzmundrinājums, ko piedāvā saldumi. Diemžēl to iedarbība ir īslaicīga un pēc laika atkal būsiet noguris. Labs un veselīgs miegs ir visa pamatā,” uzsver Kalbina.