Saikne starp zarnu traktu un smadzenēm

Vai zināji, ka zarnu traktu mēdz dēvēt arī par ķermeņa smadzenēm? Pamatoti, jo zarnu veselība ietekmē gan mūsu fizisko, gan garīgo labklājību. Rūpējoties par zarnu traktu, Tu rūpējies arī par savu iekšējo enerģiju un esi veselīgāks.

Sakārtots zarnu trakts uzlabo organisma aizsargspēju

Zarnas ir lielākais imūnsistēmas orgāns cilvēka ķermenī. Sakārtotam zarnu traktam ir cieša saikne ar mūsu veselību. Dzīvībai nepieciešamās uzturvielas mēs saņemam no pārtikas, kas mēro savu ceļu caur zarnām. Ķermenim kaitīgas vielas kā alergēni, var iekļūt zarnu traktā ar pārtiku un dzērieniem. Zarnu funkcija ir novērst šo vielu iekļūšanu organismā.

Zarnu trakts aizsargā ķermeni no kaitīgām vielām, jo zarnu sieniņas ir visai blīvas. Zarnu sieniņas uzturēt kārtībā palīdz baktēriju balanss. Dažkārt stress, antibiotikas vai nepareizs uzturs var izjaukt baktēriju līdzsvaru, kā rezultātā kaitīgo baktēriju īpatsvars zarnās kļūst augstāks nekā labvēlīgo. Šādos gadījumos kaitīgās vielas nonāk organismā. Tā rezultātā rodas, piemēram, iekaisums vai alerģija, kas izpaužas kā sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās vai gāzes.

Aptuveni 70% no organisma aizsargspējām slēpjas zarnās.

Kad zarnu traktā dominē labvēlīgās baktērijas, ķermenim veicas labāk. Labvēlīgās baktērijas mazina akūtu zarnu iekaisumu, proti, caureju un citas infekcijas, alerģiju, hronisku zarnu iekaisumu un zarnu funkcionālos traucējumus.

Sakārtots zarnu trakts, labāks garastāvoklis

Dažkārt mēs pat nevaram iedomāties, ka procesi, kas notiek mūsu zarnu traktā, ietekmē arī mūsu smadzeņu darbību un labsajūtu. Zarnās esošie mikrobi un baktēriju līdzsvars ir tieši saistīts ar mūsu smadzenēm. Kad zarnu trakts ir vesels, arī mūsu smadzenes darbojas labāk.

Zarnu disfunkcija tiek pārnesta uz mūsu noskaņojumu un var izraisīt pat depresiju un hronisku nogurumu. Visizplatītākie smadzeņu un zarnu mijiedarbības problēmu piemēri ir funkcionālie zarnu darbības traucējumi un kairinātu zarnu sindroms (IBS).