Ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki - tie visi ir nepieciešami

Organisma funkcijām ir nepieciešami tauki, olbaltumvielas un ogļhidrāti. Ikvienam no tiem ir sava loma. Kādi ir to uzdevumi un kādēļ organismam vajadzīgi visi trīs?

Ogļhidrāti

Pie ogļhidrātiem tiek pieskaitīta ciete, dažādi cukuri un šķiedrvielas. Tā kā ogļhidrāti tradicionāli ir bijis viens no svarīgākajiem enerģijas avotiem mūsu uzturā, pēdējā laikā daudz tiek runāts par uzturu ar zemāku ogļhidrātu saturu.

Organismam regulāri nepieciešama degviela, un ogļhidrāti ir ķermeņa svarīgākais enerģijas avots. Tie nepieciešami arī smadzeņu darbībai, jo enerģijas ražošanai tās izmanto glikozi - ogļhidrātu sadalīšanās produktu.

Svarīgākie ogļhidrātu avoti ir graudaugi un kartupeļi, kā arī dārzeņi, augļi un ogas. Izvēlies vērtīgus ogļhidrātu avotus, kuros ir daudz vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu.

Ar šķiedrvielām saprot ogļhidrātus, ko cilvēki gremošanas procesā nesadala. Šķiedrvielas palēnina pārtikas gremošanas tempu un tādējādi harmonizē cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, kā arī pozitīvi ietekmē holesterīna līmeni. Labākie šķiedrvielu avoti ir pilngraudi, dārzeņi un augļi.

Tauki

Taukiem ir augsta enerģētiskā vērtība, tāpēc tos uzskata par kaitīgiem figūrai un veselībai. Tomēr tauki ir vitāli svarīgi, jo organisms tos izmanto kā celtniecības elementu šūnām, kā arī nervu un hormonālās sistēmas darbībai. Diētiskie tauki ir būtisks ķermeņa taukskābju avots. Tauki satur dažādas neaizvietojamās taukskābes un palīdz uzņemt taukos šķīstošos vitamīnus A, D un E.

No uztura viedokļa to kvalitāte ir svarīgāka par daudzumu. Taukskābes pēc to ķīmiskās struktūras iedala piesātinātās un nepiesātinātās taukskābēs. Dažādus tauku veidus var atpazīt pēc izskata - piesātinātie tauki ir cieti, bet nepiesātinātie tauki ir mīksti vai šķidri.

Sekojot līdzi svara izmaiņām, svarīgi pievērst uzmanību tauku pietiekamībai un jo īpaši pietiekamam daudzumam mīksto tauku. Vērtīgi mīksto tauku un neaizstājamo taukskābju avoti ir: augu eļļas, treknās zivis un rieksti.

Olbaltumvielas

Olbaltumvielām mūsu organismā ir vairākas svarīgas funkcijas. Olbaltumvielas ir ķermeņa enerģijas avots un svarīgs muskuļu, kaulu un citu audu celtniecības materiāls. Olbaltumvielas ir iesaistītas enzīmu un hormonu darbībā, un tās transportē citus savienojumus asinsritē.

Olbaltumvielas sastāv no dažādām aminoskābēm. Mūsu ķermenim tās visas ir nepieciešamas, bet organisms tās visas nevar saražot pats. Tādējādi nepieciešamās aminoskābes ir jāiegūst no pārtikas. Olbaltumvielu aminoskābju sastāvs ir atšķirīgs - dzīvnieku valsts olbaltumvielas parasti ir augstākas kvalitātes nekā augu olbaltumvielas, jo dzīvnieku olbaltumvielas satur visas organismam nepieciešamās aminoskābes. Ieteicams izvēlēties dažādus olbaltumvielu avotus, jo pārtikā esošās olbaltumvielas papildina viena otru.

Vērtīgākie dzīvnieku olbaltumvielu avoti ir: gaļa, zivis, vista, olas un piena produkti. Vērtīgākie augu olbaltumvielu avoti ir: graudaugi, pākšaugi, rieksti un sēklas.

Laba enerģija Tavam ķermenim

  • Vērtīgi un daudz šķiedrvielu saturoši ogļhidrāti ir atrodami maizē ar augstu šķiedrvielu saturu un citos pilngraudu produktos, dārzeņos un augļos.
  • Lai nodrošinātu pietiekamu olbaltumvielu daudzumu, jāēd dažādi piena produkti, zivis, gaļa, vista olas, graudaugi, pākšaugi un rieksti.
  • Vērtīgie tauki ir svarīgi, tāpēc uzturā jāiekļauj zivis un augu eļļa.
  • Dārzeņiem un augļiem nav augsta enerģētiskā vērtība, tomēr tie satur daudz vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu.