Kāpēc D vitamīns ir svarīgs?

D vitamīns tiek dēvēts arī par saules vitamīnu, jo tieši saules ultravioletie stari izraisa dabīgo D vitamīna sintēzi organismā.

D vitamīns nodrošina kalcija un fosfora uzsūkšanos organismā. Ja D vitamīna līmenis ir zems, samazinās kalcija uzsūkšanās un nogulsnēšanās kaulos, kā arī kaulu atjaunošanās. Citiem vārdiem sakot, D vitamīns veicina organismā esošā kalcija novadīšanu uz kauliem. Ja organismam trūkst D vitamīna, kalcijs nogulsnējas asinsvados, kas var paātrināt aterosklerozes attīstību. D vitamīns ir īpaši svarīgs bērniem un pusaudžiem. Šajā vecumā notiek strauja kaulu attīstība, kas ir pamats veseliem un stipriem kauliem vecumdienās. Ja trūkst D vitamīna, pareiza kalcija uzņemšana ir maznozīmīga.

D vitamīns ir nepieciešams:

  • Normālai bērnu augšanai, jo bez D vitamīna nevar notikt pareiza kaulu un zobu mineralizācija;
  • Enzīmu sintēzei gļotādā, kas ir iesaistīti esošā kalcija aktīvajā transportēšanā;
  • Normālai sirdsdarbībai un asins recēšanai;
  • Stabilai nervu sistēmas un asinsspiediena nodrošināšanai;
  • Normālai imūnsistēmas darbībai;
  • Šūnu dalīšanās procesam;
  • Normālai muskuļu darbībai.

Kā uzņemt D vitamīnu?

D vitamīna sintēze notiek ādā saules UVB staru ietekmē. Ar vecumu ādas spēja ražot D vitamīnu samazinās. Kā liecina Tartu Universitātes veikto pētījumu rezultāti, teju 3/4 Igaunijas pieaugušo iedzīvotāju ziemā cieš no D vitamīna trūkuma. Lai iegūtu nepieciešamo D vitamīna dienas devu, vasarā pietiek ar 10-15 minūtēm saulē, tomēr saskaņā ar pētījumiem, arī vasarā Igauņiem trūkst D vitamīna.

D vitamīna uzņemšana ar pārtiku ir visai ierobežota, jo dabiski tas atrodams tikai brīvi audzētās zivīs un neapstrādātos zivju produktos. Nelielās devās to satur arī olas dzeltenums un aknas. Tādēļ, salīdzinot ar ādā sintezēto D vitamīnu, ar pārtiku uzņemtā D vitamīna deva ir neliela.

Ieteicamā diennakts deva

Eiropā ieteicamā D vitamīna diennakts deva ir 5 µg, Igaunijā 7,5-10 µg, bet Latvijā vidēji  10 µg.

5 µg D vitamīna satur, piemēram,: 2 g mencu aknu eļļas / 15 g kūpināta zuša / 50-60 g cepta laša / 60 g sālītas siļķes / 120 g olas dzeltenuma / 600 g sautētu aknu / 10 l piena.

Valio Gefilus produkti satur 1,0 µg D3 vitamīna uz 100 g produkta, kas ir 20% no D vitamīna ieteicamās diennakts devas.

Avoti: www.toitumine.ee (informācija balstīta uz valstī ieteiktajām veselīga uztura normām). Kull. M. Impact of vitamin D and hypolactasia on bone mineral density: a population-based study in Estonia. // www.vm.gov.lv/lv/veseligs-uzturs. Ieteicamās enerģijas un uzturvielu devas Latvijas iedzīvotājiem.