Dažādi gremošanas traucējumi: Kas kaiš manam vēderam?

Dažādi gremošanas traucējumi ir novērojami kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Gandrīz ikviens no mums ir izjutis kādus gremošanas traucējumus: caureju, gāzu veidošanos, vēdera uzpūšanos vai aizcietējumu. No gremošanas traucējumiem, kas saistīti ar nepareizu uzturu, var izvairīties, izvēloties sev piemērotu diētu.

Gremošanas traucējumiem var būt dažādi cēloņi

Vēdera darbības traucējumus var izraisīt dažādi apstākļi: grūti sagremojama barība, laktozes nepanesība, celiakija, paaugstināta jutība pret kādu pārtikas produktu, vīrusu izraisītas zarnu trakta infekcijas jeb „vēdera vīrusi”. Ja netiek atrasts neviens konkrēts gremošanas traucējumu cēlonis, tad tiek runāts par funkcionāliem gremošanas traucējumiem, kuru cēloņi nav zināmi. Spēcīgu vai ilgstošu vēdersāpju gadījumā noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu to cēloņus.

Laktozes nepanesība

Ja izrādās, ka gremošanas traucējumi ir saistīti ar laktozes nepanesību, tad šai problēmai ir risinājums. Valio produktu klāstā atrodami šādi laktozi nesaturoši produkti: Valio Eila piena dzēriens, Valio Gefilus jogurti bez laktozes 2x125g, 380g, 1kg, Valio Gefilus jogurta dzērieni bez laktozes 4x100g, tāpat laktozi nesatur arī Valio nogatavinātie sieri (t.i., visi sieri, izņemto svaigo, kausēto un kūpināto sieru).

Celiakija

Dažreiz caurejas cēlonis var būt celiakija. Tā ir slimība, ar kuru var cīnīties ar ļoti pārdomātas diētas palīdzību. Izvēloties pārtikas produktus, ir jāseko, lai tie nesaturētu graudaugos esošo glutēnu. Taču celiakijas slimnieki var lietot uzturā tīras auzas. Tāda pat ārstēšana ir piemērota arī cīņai ar paaugstinātu jutību pret glutēnu, kas šobrīd gan vēl nav ļoti plaši pazīstama, tomēr jau ir uzsākta tās padziļināta izpēte.

Celiakija ir slimība, kas var radīt tievās zarnas bojājumus vēl pirms tās atklāšanas vai ārstēšanas uzsākšanas, kā rezultātā zarnu trakts nespēj vairs ražot laktozi šķeļošo fermentu - laktāzi. Celiakijas slimniekiem iesakāms uzturā lietot laktozi nesaturošus produktus, jo īpaši sākumposmā pēc slimības atklāšanas, līdz zarnu sieniņu virsma sadzīst un atjaunojas laktāzes ražošana.

Pārtikas alerģija

Dažreiz gremošanas trakta traucējumus izraisa pārtikas alerģijas, kas biežāk novērojama bērniem. Tomēr ir reti gadījumi, kad nepieciešams pilnībā izvairīties no saskares ar alerģiju izraisošo produktu. Tieši pretēji, pastāvīga saskare ar šo produktu ir pat ieteicama, jo tās rezultātā lielākoties uzlabojas organisma spēja pieņemt alerģijas izraisītāju.

Vēdera vīruss

Viens no samērā biežiem caurejas vai vemšanas izraisītājiem ir kāds no vēdera vīrusiem. Inficēšanās parasti notiek ar netīru roku un pārtikas starpniecību. Simptomi parasti pazūd bez ārstēšanas dažu dienu laikā. Caurejas un vemšanas gadījumā vissvarīgākais ir nodrošināt pietiekamu šķidruma un sāļu uzņemšanu.

Funkcionālie gremošanas traucējumi

Viens no izplatītākajiem vēdera problēmu iemesliem ir funkcionālie gremošanas traucējumi, kas izpaužas kā vēdera uzpūšanās, kuņģa sāpes, gāzu veidošanās, caureja vai aizcietējums. To rašanās iemesli nav zināmi, taču simptomus var mazināt, izvairoties no problēmu radošo produktu un dzērienu lietošanas uzturā, ievērojot stingru ēšanas režīmu, pievēršot uzmanību stresu izraisošo faktoru novēršanai un pietiekami kustoties.